Henryk Wieniawski, dziewiętnastowieczny polski wirtuoz skrzypiec i kompozytor porównywany z wielkim Niccolo Paganinim, jest patronem międzynarodowego konkursu skrzypcowego odbywającego się z przerwą wojenną od 1935 roku. Pierwszy konkurs zorganizowano w Warszawie, jego druga edycja miała miejsce w 1952 roku Poznaniu i od tej pory nieprzerwanie co pięć lat młodzi skrzypkowie rywalizują w słynącej ze wspaniałej akustyki poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. Organizatorem konkursu jest powołane w 1960 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które kontynuuje tradycje najstarszego, powstałego w 1885 roku poznańskiego stowarzyszenia muzycznego. Od 1957 roku z inicjatywy Towarzystwa także co pięć lat odbywa się w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Do Poznania trafiają wówczas skrzypce z całego świata, spośród których wybierane są te o największych walorach lutniczych i dźwiękowych, a nagrodzone instrumenty służą m.in. uczestnikom kolejnych edycji konkursu skrzypcowego.
Z konkursem i Towarzystwem nierozerwalnie łączy się osoba Andrzeja Wituskiego, miłośnika muzyki, dawnego prezydenta Poznania i wieloletniego prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, a obecnie członka i prezesa honorowego Towarzystwa.
CYRYL będzie sukcesywnie publikował dokumentację związaną z kolejnymi konkursami ze zbiorów Towarzystwa: fotografie uczestników i członków jury, zdjęcia zza konkursowych kulis, a także niepublikowane nigdzie wcześniej dokumenty związane z jego organizacją i przebiegiem.
Magdalena Grzelak-Grosz