Stefan Cybichowski, jeden z najwybitniejszych poznańskich architektów dwudziestolecia międzywojennego, zaprojektował i zrealizował wiele imponujących i pełniących ważne funkcje społeczne i gospodarcze budynków. W latach 1919-21 był naczelnikiem Wydziału Budowlanego w Urzędzie Wojewódzkim, w latach 1920-26 wchodził w skład Rady Miejskiej Poznania, a w latach 1927-39 był honorowym radcą Magistratu. Poza działalnością zawodową i samorządową prowadził wykłady na temat budownictwa wiejskiego na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Tak różnorodna działalność poza prestiżem przynosiła zapewne wymierne korzyści finansowe. W latach międzywojennych Cybichowski i jego żona Barbara byli m.in. właścicielami kamienicy przy ul. Pocztowej 1 (obecnie ul. 23 Lutego 36), którą architekt w 2. połowie lat 30. XX wieku przebudował według własnych projektów umieszczonych w tym zbiorze.
Księgi adresowe z lat 1923, 1926, 1930 i 1933 jako właściciela posesji wymieniają Cybichowskiego lub jego żonę. Wiele wskazuje na to, że kamienica pełniła funkcje biznesowe – Cybichowscy wynajmowali ją, sami mieszkając w latach 20. przy ul. Rzeczypospolitej 2 (obecnie ul. Nowowiejskiego), a później – jak podaje Księga adresowa z 1933 roku – przy Wałach Leszczyńskiego 7 (obecnie al. Niepodległości). Na parterze i pierwszym piętrze czterokondygnacyjnego budynku znajdowały się sklepy i zakłady usługowe, m.in.: skład koronek Heleny Rakowskiej, skład trykotów Heleny Rymarewicz i zakład zegarmistrzowski Wiktora Dilla. Na pozostałych kondygnacjach usytuowane były mieszkania wynajmowane m.in. przez garncarza Franciszka Szyczewskiego czy kupca Jerzego Dilla.
Kamienica stoi do dzisiaj naprzeciwko gmachu Archiwum Państwowego w Poznaniu i można porównać różne wersje projektów przebudowy z jej obecnym stanem.
Paweł Michalak