Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 55 430 obiekty/78 643 skanów
Liczba wyników: 6
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego | Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

Henryk Wieniawski, dziewiętnastowieczny polski wirtuoz skrzypiec i kompozytor porównywany z wielkim Niccolo Paganinim, jest patronem międzynarodowego konkursu skrzypcowego odbywającego się z przerwą wojenną od 1935 roku. Pierwszy konkurs zorganizowano w Warszawie, jego druga edycja miała miejsce w 1952 roku Poznaniu i od tej pory nieprzerwanie co pięć lat młodzi skrzypkowie rywalizują w słynącej ze wspaniałej akustyki poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. Organizatorem konkursu jest powołane w 1960 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które kontynuuje tradycje najstarszego, powstałego w 1885 roku poznańskiego stowarzyszenia muzycznego. Od 1957 roku z inicjatywy Towarzystwa także co pięć lat odbywa się w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Do Poznania trafiają wówczas skrzypce z całego świata, spośród których wybierane są te o największych walorach lutniczych i dźwiękowych, a nagrodzone instrumenty służą m.in. uczestnikom kolejnych edycji konkursu skrzypcowego.

Z konkursem i Towarzystwem nierozerwalnie łączy się osoba Andrzeja Wituskiego, miłośnika muzyki, dawnego prezydenta Poznania i wieloletniego prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, a obecnie członka i prezesa honorowego Towarzystwa.

CYRYL będzie sukcesywnie publikował dokumentację związaną z kolejnymi konkursami ze zbiorów Towarzystwa: fotografie uczestników i członków jury, zdjęcia zza konkursowych kulis, a także niepublikowane nigdzie wcześniej dokumenty związane z jego organizacją i przebiegiem.

 

Magdalena Grzelak-Grosz

Międzynarodowe Konkursy im. Henryka Wieniawskiego ...

Nazwa zespołu (kolekcji):

Międzynarodowe Konkursy im. Henryka Wieniawskiego 1935-1966 | Poznań 1967

Liczba obiektów w kolekcji:

130

Właściciel:

Osoby prywatne


Liczba wyników: 6
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2021 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu przejścia do trybu pełnoekranowego wciśnij na klawiaturze F11...