Nazwa zespołu (kolekcji): X Targi Krajowe Jesień 1962 | MTP
Liczba obiektów w kolekcji: 218

Międzynarodowe Targi Poznańskie, jedna z największych tego typu instytucji w Europie oraz jedna z wizytówek Poznania, przekazały do digitalizacji w CYRYLU kolejny tysiąc negatywów znanego poznańskiego fotografa Janusza Korpala przechowywanych w archiwum targowym. Tym razem fotografie dokumentują funkcjonowanie MTP w 1962 roku.

 

W latach 60. i 70. na terenach targowych odbywały się dwie wielkie imprezy wystawiennicze – targi międzynarodowe w czerwcu i targi krajowe we wrześniu. Na tych ostatnich prezentowali się polscy wystawcy, przede wszystkim państwowe zjednoczenia i przedsiębiorstwa produkujące maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, meble, artykuły chemiczne, spożywcze, odzież, obuwie, zabawki. Wszyscy razem, bo nie było jeszcze targów branżowych. Wiele z tych artykułów można było wtedy obejrzeć tylko na targach, bo sklepy świeciły pustkami. Stylistyka przedmiotów wytwarzanych w tych latach w polskich zakładach pracy doskonale oddaje klimat tamtych czasów i obowiązujące wzornictwo. Widać to na licznych zdjęciach targowych stoisk i ekspozycji zorganizowanych na terenach otwartych. Takie targi zwiedzały tłumy gości z całej Polski. Przyjeżdżały delegacje partyjne i państwowe, delegacje z zaprzyjaźnionych państw socjalistycznych, a w dziesiątkach miast i miasteczek organizowano masowe wyjazdy pracowników zakładów pracy.

 

We wrześniu 1962 roku, w czasie X Targów Krajowych Janusz Korpal fotografował głównie wizytujących targi oficjeli, z wicepremierem Eugeniuszem Szyrem na czele. Na szczęście prezentowana kolekcja zawiera również pokaźną grupę zdjęć przedstawiających pawilony targowe i znajdujące się w nich ekspozycje polskich wystawców. Dzięki temu dzisiaj, pół wieku po tych wydarzeniach możemy zapoznać się z panującymi wówczas trendami i nowinkami technicznymi, możemy poczuć choć namiastkę klimatu panującego w Poznaniu i Polsce u progu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

Paweł Michalak

Danuta Bartkowiak