Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 40 981 obiekty/56 493 skanów
Liczba wyników: 3
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Izba Rzemieślnicza | 1900–1969 | Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu

Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, instytucja zrzeszająca i integrująca rzemieślników, powstała w 1900 roku. Po odzyskaniu niepodległości Polacy przejęli z rąk niemieckich rządy w Izbie i poszli dalej – zbudowali dla swoich członków imponującą siedzibę. Wojna brutalnie obeszła się z rzemieślnikami i ich wspólnym domem – przedsiębiorców pozbawiono majątków i wysiedlono, a budynek uległ zniszczeniu w czasie walk o Poznań w 1945 roku. Po wojnie część rzemieślników wróciła i rozpoczęła odbudowę swoich zakładów. Z gruzów w ciągu kilku lat podniesiono też gmach Izby. Do sławetnej bitwy o handel rozpętanej przez ministra Hilarego Minca pod koniec lat 40. XX w. rzemiosło w Poznaniu miało się nadzwyczaj dobrze – w 1948 roku samorząd rzemieślniczy zrzeszał ponad 20 tys. zakładów, w których pracowało ponad 40 tys. osób. Drobni wytwórcy byli często jedynymi, którzy mogli zaspokoić liczne potrzeby powojennych poznaniaków, zważywszy, że maszyny i urządzenia większości dużych fabryk wywiozła Armia Czerwona. Rzemieślnicy produkowali praktycznie wszystko, od zabawek przez odzież po maszyny i urządzenia, a swoje wyroby prezentowali na wystawach organizowanych w Domu Rzemieślniczym i na Targach Poznańskich.

W latach 50. wszystko się skończyło, nadeszły trudne czasy dla rzemiosła, które tryumfalnie odrodziło się dopiero po 1989 roku, a w Poznaniu uczyniło to w sposób spektakularny. Inne miasta długo jeszcze goniły poznańskich kupców na drodze do prywatyzacji sklepów i zakładów.

W CYRYLU prezentujemy najstarsze archiwalia rzemieślnicze – ponad sto świetnych zdjęć i dokumentów w trzech zbiorach. Pierwszy pokazuje gmach Izby, jego budowę i powojenną odbudowę, drugi – wystawy rzemiosła w gmachu Izby i na MTP, trzecia – różne dokumenty i fotografie z działalności instytucji. Już wkrótce kolekcja powiększy się o kolejne materiały. Izba Rzemieślnicza, najmłodszy partner CYRYLA, właśnie mobilizuje swoich archiwistów.

 

Danuta Bartkowiak

Wystawy rzemiosła | 1948–1949 | Wielkopolska Izba ...

Dom Rzemieślniczy | 1928–1969 | Wielkopolska Izba ...

Z dziejów Izby Rzemieślniczej | 1925–1969 | Wielko...


Liczba wyników: 3
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2019 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...