Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 55 430 obiekty/78 643 skanów
Liczba wyników: 36
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Kamienica przy ul. Pocztowej 1 | Projekty Stefana Cybichowskiego | 1935–1939 | MKZ

Stefan Cybichowski, jeden z najwybitniejszych poznańskich architektów dwudziestolecia międzywojennego, zaprojektował i zrealizował wiele imponujących i pełniących ważne funkcje społeczne i gospodarcze budynków. W latach 1919-21 był naczelnikiem Wydziału Budowlanego w Urzędzie Wojewódzkim, w latach 1920-26 wchodził w skład Rady Miejskiej Poznania, a w latach 1927-39 był honorowym radcą Magistratu. Poza działalnością zawodową i samorządową prowadził wykłady na temat budownictwa wiejskiego na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Tak różnorodna działalność poza prestiżem przynosiła zapewne wymierne korzyści finansowe. W latach międzywojennych Cybichowski i jego żona Barbara byli m.in. właścicielami kamienicy przy ul. Pocztowej 1 (obecnie ul. 23 Lutego 36), którą architekt w 2. połowie lat 30. XX wieku przebudował według własnych projektów umieszczonych w tym zbiorze.

Księgi adresowe z lat 1923, 1926, 1930 i 1933 jako właściciela posesji wymieniają Cybichowskiego lub jego żonę. Wiele wskazuje na to, że kamienica pełniła funkcje biznesowe – Cybichowscy wynajmowali ją, sami mieszkając w latach 20. przy ul. Rzeczypospolitej 2 (obecnie ul. Nowowiejskiego), a później – jak podaje Księga adresowa z 1933 roku – przy Wałach Leszczyńskiego 7 (obecnie al. Niepodległości). Na parterze i pierwszym piętrze czterokondygnacyjnego budynku znajdowały się sklepy i zakłady usługowe, m.in.: skład koronek Heleny Rakowskiej, skład trykotów Heleny Rymarewicz i zakład zegarmistrzowski Wiktora Dilla. Na pozostałych kondygnacjach usytuowane były mieszkania wynajmowane m.in. przez garncarza Franciszka Szyczewskiego czy kupca Jerzego Dilla.

Kamienica stoi do dzisiaj naprzeciwko gmachu Archiwum Państwowego w Poznaniu i można porównać różne wersje projektów przebudowy z jej obecnym stanem.

 

Paweł Michalak 

Przekrój kamienicy prz...

19.03.1936

Liczba wyników: 36
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2021 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu przejścia do trybu pełnoekranowego wciśnij na klawiaturze F11...