Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 40 981 obiekty/56 493 skanów
Wyników  67,  strona:
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego | 1935 | Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

Pierwszy konkurs skrzypcowy odbył się w 1935 roku w Warszawie w setną rocznicę urodzin patrona, wybitnego polskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora. Inicjatorem tego wydarzenia i przewodniczącym jury był bratanek Henryka Wieniawskiego Adam, także kompozytor, ale także pedagog, w latach 1932 i 1937 przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Protektorem konkursu został prezydent RP Ignacy Mościcki, a organizatorem Wyższa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina. W komitecie honorowym zasiadły wybitne osobistości, m.in. premier Leon Kozłowski, minister spraw zagranicznych Józef Beck i prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

Laureatką I nagrody została młodziutka Ginette Neveu z Francji, której wspaniałą karierę przerwała śmierć w katastrofie lotniczej w 1949 roku. Laureatem II nagrody został Dawid Ojstrach, dzisiaj uważany za jednego z najznakomitszych wirtuozów skrzypiec XX wieku.

To był pierwszy i ostatni Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, który odbył się w Warszawie. Wszystkie kolejne zorganizowano już w Poznaniu.

 

Magdalena Grzelak-Grosz


Wyników  67,  strona:
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2019 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...