Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 41 127 obiekty/56 804 skanów
Wyników  54,  strona:
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Bank Włościański | Projekty Stanisława Boreckiego i Stefana Cybichowskiego | 1897–1920 | MKZ

Bank Włościański powstał w 1872 roku z inicjatywy polskich działaczy narodowo-gospodarczych. W jego utworzenie zaangażowani byli m.in. Jan Działyński i ks. Augustyn Szamarzewski. Początkowo bank skupiał się przede wszystkim na udzielaniu kredytów rolnikom w celu ochrony polskiego stanu posiadania na wsi. Z początkiem XX wieku zaczął rozszerzać swoją działalność na inne sfery gospodarki, nie rezygnując przy tym z obsługi rolnictwa.

Pierwsza siedziba banku znajdowała się w Bazarze, jednak szybki rozwój ekonomiczny tej instytucji pozwolił na przeniesienie jej w 1898 roku do własnego budynku przy Wilhelmsplatz (pl. Wilhelmowskim, obecnie pl. Wolności 9). W latach 1911-12 na tej działce wybudowano nowy, okazały gmach autorstwa Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera. Istniejąca do dziś neobarokowa kamienica idealnie komponowała się z na nowo wówczas zakomponowaną pierzeją pl. Wolności. Wśród wielu zdobień i detali architektonicznych na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się w kluczu okna pierwszego piętra popiersie Jana Działyńskiego. Pomieszczenia banku znajdowały się w głębi działki, od frontu umieszczono lokale handlowe, natomiast na wyższych kondygnacjach ulokowano mieszkania.

Prezentowana kolekcja składa się z projektów elewacji oraz rzutów i przekrojów poszczególnych kondygnacji budynku Banku Włościańskiego. Zdecydowana większość projektów nie jest podpisana, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że są autorstwa Stefana Cybichowskiego, o czym świadczyć może m.in. fakt, że materiały te znajdowały się  w posiadaniu jego córki Heleny Cybichowskiej. W zbiorze znajduje się też jeden projekt Czesława Leitgebera oraz pochodzące jeszcze z końca XIX wieku, niezrealizowane projekty gmachu banku wykonane przez Stanisława Boreckiego. Te ostatnie, ze względu na datę powstania, nadają szczególną wartość całej kolekcji.

 

Paweł Michalak


Wyników  54,  strona:
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2019 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...