Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 40 981 obiekty/56 493 skanów
Wyników  63,  strona:
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Teatr tańca Conrada Drzewieckiego | 1973–1985 | Fotografie Jacka Kulma

Liczba obiektów w kolekcji: 63
Właściciel: Jacek Kulm

Conrad Drzewiecki, wybitny tancerz, choreograf, pedagog i reformator tańca, szefował Polskiemu Teatrowi Tańca w latach 1973-87. Wcześniej przez 10 lat kierował baletem Opery poznańskiej. W tym czasie powstały najważniejsze jego spektakle baletowe, w których realizował swój autorski, nowatorski język tańca: Historia żołnierza, Wariacje 4:4, Ognisty ptak czy Adagio na smyczki i organy. Tancerze, którzy uczestniczyli w tych spektaklach, w 1973 roku weszli w skład powołanego przez Drzewieckiego nowego zespołu Balet Poznański, który dał początek Polskiemu Teatrowi Tańca. Nie obyło się bez konfliktów, ponieważ wybrani przez Drzewieckiego tancerze tworzyli grupę z jednej strony autonomiczną, z drugiej jednak nadal wchodzili w skład zespołu Opery. Wkrótce Drzewiecki zrezygnował z funkcji kierownika baletu Opery i zajął się tworzeniem własnego zespołu, który zrewolucjonizował oblicze baletu w Polsce.  Część spektakli baletowych, które Drzewiecki zrealizował jeszcze dla Opery poznańskiej, pozostało w repertuarze Polskiego Teatru Tańca. 

Conrad Drzewiecki odszedł z Teatru nagle w 1987 roku, informując ówczesnego prezydenta Poznania Andrzeja Wituskiego o swojej rezygnacji w krótkim, odręcznym liście. Ale jego znakomite dzieła baletowe trwają uwiecznione na zdjęciach wielu poznańskich fotografów.  

W CYRYLU prezentujemy kilkadziesiąt fotografii Jacka Kulma z 14 spektakli Polskiego Teatru Tańca oraz prób zespołu z okresu, kiedy kierował nim Drzewiecki, dzisiaj już legendarna postać polskiego baletu.

 

 

Danuta Bartkowiak


Wyników  63,  strona:
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2019 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...