Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już 40 981 obiekty/56 493 skanów
Wyników  132,  strona:
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Teatr Polski. Programy | 1946–1964 | Biblioteka Raczyńskich

Po II wojnie światowej Teatr Polski zaczął funkcjonować w ocalałym gmachu już w kwietniu 1945 roku. Pierwszy spektakl Uciekła mi przepióreczka Stefana Żeromskiego wystawiono 27 kwietnia. Obszerna kolekcja ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich prezentuje programy spektakli wystawianych w Teatrze Polskim w latach 1946–1964. To okres zarówno różnorodny, jaki i bardzo trudny w dziejach tej sceny. Kolejni dyrektorzy Teatru, m.in. Władysław Stoma, Wilam Horzyca, Władysław Woźniak, Aleksander Gąssowski i Jan Perz, musieli borykać się z problemami, jakie wiązały się z rzeczywistością powojenną, a także z zarządzaniem teatralnym molochem, który powstał po połączeniu czterech scen: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Komedii Muzycznej i krótko Teatru Młodego Widza, pod jednym kierownictwem. Przede wszystkim jednak musieli zmierzyć się z ciągłymi atakami ze strony władz, które uniemożliwiały wystawianie sztuk w ich mniemaniu nie odzwierciedlających, a nawet kłócących się z nową wizją proletariackiego społeczeństwa.

Istotny okres w działalności Teatru Polskiego to lata kierownictwa wybitnego reżysera Wilama Horzycy, który uważał, że spektakle teatralne to swoistego rodzaju misterium, a słowo w interpretacji aktora przekazuje siłę i magię teatru. Kładł także nacisk na scenografię, która miała dopełniać ten nastrój. Najważniejsze premiery w reżyserii Horzycy to Fedra Jeana Racine’a z gwiazdą warszawskiej sceny, legendarną Ireną Eichlerówną i Hamlet Williama Szekspira. W tym ostatnim poznańska publiczność mogła oklaskiwać Adama Hanuszkiewicza, który był wówczas u progu swej wielkiej kariery. W roli Ofelii towarzyszyła mu Zofia Rysiówna. Rok później na scenie Teatru Polskiego Hanuszkiewicz zadebiutował w roli reżysera.

Prezentowane programy teatralne przypominają o wielkich osobowościach, które w tamtych latach występowały w Poznaniu. Często były to występy gościnne, ale niejednokrotnie to właśnie na deskach poznańskiego teatru przyszli wielcy artyści rozpoczynali swoją karierę. CYRYL zaprasza do królestwa Melpomeny i odnalezienia w programach teatralnych znanych nazwisk: Niny Andrycz, Ludwika Solskiego, Kazimierza Wichniarza, Czesława Wołłejko, Kazimierza Brusikiewicza, Henryka Machalicę, Leonarda Pietraszaka i wielu innych.

 

Magdalena Grzelak-Grosz


Wyników  132,  strona:
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2019 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...