W 1989 roku Izabella Cywińska została ministrem kultury i sztuki. Dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu został Eugeniusz Korin, absolwent Instytutu Teatru, Muzyki i Kina w Petersburgu oraz Wydziału Aktorskiego i Reżyserskiego PWST w Warszawie. W Teatrze Nowym kontynuował tradycję odważnej i ambitnej rozmowy z Widzem, utrzymując wysoki poziom artystyczny spektakli. Wprowadził do repertuaru takie teatralne przeboje jak: Ghetto Sobola, Piękną Lucyndę Hemara, Czerwone nosy Barnesa, Lot nad kukułczym gniazdem Wassermana czy Zagraj to jeszcze raz, Sam Woody Allena, grane przez wiele lat zawsze przy pełnej widowni! Za jego dyrekcji teatr otrzymywał liczne nagrody i zaproszenia na festiwale w Polsce i za granicą. Także wtedy trwały na Dużej Scenie legendarne próby do premiery Króla Leara Shakespeare'a w reżyserii Korina z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Do premiery nie doszło z powodu śmierci Łomnickiego.

W 2002 roku dyrekcję Teatru Nowego objął Janusz Wiśniewski. Jego spektakl Koniec Europy z 1983 roku (wystawiany jeszcze za dyrekcji Izabelli Cywińskiej) rozsławił Teatr Nowy daleko poza granicami kraju. W czasie dyrekcji Wiśniewskiego „Nowy” nadal był zapraszany na prestiżowe festiwale odbywające się w Polsce i Europie, a na scenie toczono głębokie dyskusje o kondycji współczesnego człowieka i jego postawy wobec świata. Nawiązano szeroką współpracę z teatrami zagranicznymi, czego efektem była kontynuacja Końca Europy w postaci międzynarodowego spektaklu Arka Noego. Nowy koniec Europy. Wiśniewski zapoznał publiczność Teatru Nowego z teatrem autorskim, jarmarcznym, plastycznym, ale w repertuarze pojawiały się także spektakle w reżyserii Krystyny Jandy, Waldemara Śmigasiewicza czy Waldemara Zawodzińskiego.

CYRYL prezentuje wyjątkową kolekcję zdjęć, scenariuszy i innego rodzaju materiałów dokumentujących 48 spektakli, niektórych wybitnych, które prezentowano na deskach Teatru Nowego za dyrekcji Korina i Wiśniewskiego. Dla miłośników, fanów i wielbicieli „Nowego”, a także teatru w ogóle – rzecz bezcenna.

 

Marek Grześkowiak, Danuta Bartkowiak