Nazwa zespołu (kolekcji): VIII Targi Krajowe Jesień 1961 | MTP
Liczba obiektów w kolekcji: 136

Międzynarodowe Targi Poznańskie, jedna z największych tego typu instytucji w Europie oraz jedna z wizytówek Poznania, przekazały do digitalizacji w CYRYLU ponad tysiąc negatywów znanego poznańskiego fotografa Janusza Korpala przechowywanych w archiwum targowym. Fotografie dokumentują funkcjonowanie MTP w latach 1960 i 1961. Ten ostatni rok był wyjątkowy ze względu na jubileuszowe, XXX Międzynarodowe Targi Poznańskie, które trwały od 11 do 25 czerwca i zgromadziły rekordową liczbę wystawców reprezentujących aż 56 państw.

 

W latach 60. i 70. na terenach targowych odbywały się dwie wielkie imprezy wystawiennicze – targi międzynarodowe w czerwcu i targi krajowe we wrześniu. Na tych ostatnich prezentowali się polscy wystawcy, przede wszystkim państwowe zjednoczenia i przedsiębiorstwa produkujące maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, meble, artykuły chemiczne, spożywcze, odzież, obuwie, zabawki. Wszyscy razem, bo nie było jeszcze targów branżowych. Wiele z tych artykułów można było wtedy obejrzeć tylko na targach, bo sklepy świeciły pustkami. Stylistyka przedmiotów wytwarzanych w tych latach w polskich zakładach pracy doskonale oddaje klimat tamtych czasów i obowiązujące wzornictwo. Widać to na licznych zdjęciach targowych stoisk i ekspozycji zorganizowanych na terenach otwartych. Takie targi zwiedzały tłumy gości z całej Polski. Przyjeżdżały delegacje partyjne i państwowe, delegacje z zaprzyjaźnionych państw socjalistycznych, a w dziesiątkach miast i miasteczek organizowano masowe wyjazdy pracowników zakładów pracy.

We wrześniu 1961 roku Janusz Korpal fotografował głównie wizytujących targi ważnych gości i targowe ekspozycje. Prawdopodobnie takie było zamówienie dyrekcji MTP. Ale dzięki temu mamy po prawie 50 latach możliwość dokładnego przyjrzenia się funkcjonowaniu jednej z dwóch największych imprez targowych PRL na prawie 130 czarno-białych zdjęciach przechowywanych do tej pory jedynie w postaci negatywów. 

 

 

Paweł Michalak

Danuta Bartkowiak