Partner strategiczny
Nasze zbiory liczą już: 46079 obiektów(y)
Wyników  44,  strona:
Wyników na stronie:
Sortowanie:
A B

Wyszukaj

Filtrowanie zaawansowane

Nazwa zespołu (kolekcji):
Partner:
Właściciel:

Filtrowanie zaawansowane

Tytuł obiektu:
Typ obiektu:
Data obiektu:  do:
Miejsce:
Autor / Twórca:
Właściciel:
Partner:
Kolekcje A-Z
 

Chór Stuligrosza w Ameryce | 1963, 1965 | Filharmonia Poznańska

Liczba obiektów w kolekcji: 44

W latach 60. XX wieku Poznańskie Słowiki, słynny chór założony w 1939 roku i przez ponad 70 lat działający pod batutą Stefana Stuligrosza, odbył dwa tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po raz pierwszy Słowiki wyjechały do Ameryki w 1963 roku i wróciły tam po dwóch latach w 1965 roku. W 1963 roku chór wystąpił m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w siedzibie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej i w Montrealu. Z ówczesnych relacji prasy amerykańskiej wynika, że występy Poznańskich Słowików spotkały się z bardzo życzliwym, a niekiedy nawet entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Na początku 2017 roku w archiwum Filharmonii Poznańskiej, pod skrzydłami której chór prawie od początku działał, odnaleziono dwa pudełka z taśmami filmowymi 16 mm. Zainteresował się nimi znakomity poznański archiwista i znawca muzycznej historii Poznania Tadeusz Boniecki. Nie wiedział, co jest utrwalone na taśmach i kto jest autorem filmów. Nie widział też, w jakim stanie jest zachowany na kliszy obraz i dźwięk. I czy w ogóle się zachował. Pierwsze plastikowe, zielonkawe pudło z metalowymi okuciami ma opis: „USA wywiad, życzenia, fragment koncertu, oklaski”, drugie  – owalne, metalowe: „Poznań chór, grób Kennedy, oklaski” na naklejce z nazwą U.S. Information Service Television. Nie ma już zbyt wielu miejsc, w których można takie nagrania obejrzeć. Tadeusz Boniecki przyniósł filmy do CYRYLA, Cyryl zlecił firmie Digital Center ich cyfryzację i 22 marca opublikował na portalu www.cyryl.poznan.pl. Chóralną kolekcję uzupełniają zdjęcia z amerykańskiej przygody Poznańskich Słowików pochodzące z kronik przechowywanych w archiwum Filharmonii Poznańskiej. Ten zbiór Cyryl będzie systematycznie uzupełniał.

Filmy są krótkie (pierwszy ma 10 min, drugi niespełna 9 min), ale świetne. Nie tylko dlatego, że jakość zdigitalizowanego materiału, dźwięku i obrazu, jest bardzo dobra. Przede wszystkim są cenne ze względu na to, co pokazują. Widać na nich bawiących się w amerykańskich plenerach młodych chórzystów, fragmenty koncertów, oklaskujące występy poznaniaków wypełnione do ostatniego miejsca sale, wywiad ze Stuligroszem, wizytę w mauzoleum Lincolna i składanie wiązanki kwiatów na grobie Johna Fitzgeralda Kennedy`ego. Sen o Ameryce w latach 60. XX wieku dla kilkudziesięciu poznaniaków stał się faktem.

 

Danuta Bartkowiak


Wyników  44,  strona:
Logo Mykk
Logo FB
Copyright © 2013-2017 Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wskazówka

W celu wygodniejszego przeglądania możesz użyć przycisków klawiatury...